LEVI'S 501 TRAPERICE – 150 godina im je tek!
Rijetko koji odjevni predmet u našoj povijesti uživa takav kultni status kao LEVI'S 501. Uz malu crnu haljinu, baloner i kožnu jaknu, traperice su 'must have' predmet svakog ormara diljem svijeta, a modna ikona 501 postavio je zlatni standard među njima.
Povijest ovih traperica duga je i živopisna, a započinje s dvoje imigranata koji su prije 150 godina stvorili naj američki predmet ikada. Bavarski trgovac Levi Strauss i latvijski krojač Jacob Davis 20. svibnja davne 1873. dobili su patent za par hlača sa zakovicama i ne sluteći kako će tim činom ispisati modnu povijest. Zahvaljujući njima još i danas, 150 godina kasnije, 20. svibnja obilježavamo kao '501 dan'.
Od rudnika do svjetla pozornica
Traperice su primarno služile kao radna odjeća rudara, farmera i kauboja, no vremenom su stekle kultni status buntovništva među mladima. Njihovoj popularnosti uvelike su doprinijeli 'zločesti dečki Hollywooda' Marlon Brando koji ih je nosio u filmu 'Divljak' i James Dean u 'Buntovniku bez razloga'. A da jeans itekako može biti i ženstven dokazala je sama Marilyn Monroe koja je par LEVI'S 501 traperica nosila u filmu 'River Of No Return'.
Kroz nadolazeća desetljeća LEVI’S 501 zavoljele su i brojne subkulture, a posebno su ih prigrlili rock 'n' roll glazbenici. Od veselih ritmova Beach Boysa koji su svoj surferski zvuk kombinirali s bijelim Levisicama, do grunge zvuka Pearl Jama i Nirvane koji su ih uparili s flanel košuljama, ovaj je legendarni model našao svoj put do ormara svih umjetnika. Zavoljeli su ga i Bruce Sprignsteen i The Rolling Stonesi, ali i punk rokeri poput The Ramonesa.
Koliko jedan brend drži posebno mjesto u srcima glazbenika vidljivo je i po broju pjesama posvećenim upravo tom ultimativnom paru jeansa. Ne postoje nijedne druge traperice koje je opjevalo preko stotine glazbenika i posvetilo im preko šesto različitih stihova. Od Rogera Millera do Taylor Swift. A ne smijemo zaboraviti ni 'Daj obuci Levisice' Danijela Popovića, pjesmu koju znaju baš sve generacije, tri desetljeća nakon njenog izlaska.
Levi's 501 kampanja (Levi's arhiva)
Modni predmet stoljeća
Traperice su dugo bile rezervirane za muškarce, a tek 1934. godine dizajnirane su prve ženske traperice, Lady LEVI'S. Kreirane su s mnogim značajkama muških 501 traperica, ali sa stilski pripijenim, visokim strukom. Godine 1936. crvena etiketa na stražnjem džepu učinila ih je najprepoznatljivijim i jedinstvenim predmetom žudnje.
Vogue 1934. (Levi Strauss & Co arhiva)
Lookovi s trapericama u 40-ima i 50-ima bili su rjeđi nego danas, ali su svi uključivali samo jedne traperice - Levisice. I potom dolazi njihov mega uspjeh. Svi su poludjeli za LEVI'S trapericama, postale su predmet trenutne želje, sve velike holivudske glumice učinile su ih dijelom svojih tada rijetkih jeans lookova. Od Marilyn Monroe do Audrey Hepburn, Grace Kelly, Liz Taylor, Jane Birkin... do Lady Diane, engleske princeze Anne, supermodela, i svih utjecajnih ljudi mode koji su ih učinili dijelom svog modnog izričaja.
Ove traperice nosili su svi, od Elvisa Presleya, Steve Jobsa, Brada Pitta, Baracka Obame pa sve do radnika u tvornici. Model 501 postao je rijetki (ako ne i jedini) komad odjeće koji je mogao i htio nositi baš svatko.
Kulturni utjecaj ovih traperica toliko je velik da je američki muzej Smithsonian 1964. godine uvrstio par LEVI'S 501 traperica u svoju stalnu kolekciju, a Time Magazine proglasio ih je 'modnim predmetom 20. stoljeća' dajući im prednost pred mini suknjom i malom crnom haljinom.
Stvoriti odjevni predmet koji ostaje relevantan generacijama veliki je pothvat. Zato bismo mogli reći da LEVI'S 501 ove godine ne slavi dugih 150 godina postojanja već da slavi svoj tek 150. rođendan. Jer neupitno je da ćemo ovaj odjevni predmet još dugo vremena rado viđati na ulicama, velikim billboardima i kino ekranima.
Podijeli s prijateljima
Facebook
Whatsapp
Viber
Pošalji prijatelju na email
Komentari (0)
Dodaj novi komentar