Čak 40% odjeće koju čovjek posjeduje u ormaru ne nosi na dnevnoj razini. Nakon naglog pada cijene odjeće, od 1996. količina odjevnih predmeta kupljenih samo u EU-u povećala se za 40 posto po osobi, što je smanjilo životni vijek odjeće. Europljani godišnje troše gotovo 26 kg i bacaju oko 11 kg tekstila. Posljedice brze fashion industrije zadaju velik udarac na okoliš, zbog čega dolazi vrijeme održive mode i mijenjanja kupovnih navika.
U Europi 92 zastupamo brendove koji dugi niz godina razvojem novih tehnologija, uvođenjem održivih materijala i noviteta u proizvodnju smanjuju svoj utjecaj na okoliš i proizvode održivu modu, odupirući se trendu proizvodnje i kupovanja jeftine odjeće. Odjeće koju u konačnici brzo bacamo i zamjenjujemo novom, ne razmišljajući pritom koliku štetu činimo našem planetu.
Naši brendovi stvaraju odjeću i traper koji će izdržati test vremena, a njihov pogled samim time je uvijek usmjeren prema budućnosti. Kao zagovornike održivosti – ambicije naših brendova su sve hrabrije i značajnije za naš okoliš. Suočeni s učinkom industrije odjeće na planet uvijek streme k napretku u procesima proizvodnje odjeće i smanjenju utjecaja na okoliš.
SUOČAVANJE S KLIMATSKIM PROMJENAMA
Ne može se poreći da modna industrija igra ulogu u današnjoj klimatskoj krizi. Ključno je da svi kontinuirano usvajamo nove prakse koje manje opterećuju planet, od smanjenja potrošnje energije, smanjenja emisija i otpada do pametnijeg i odgovornijeg pristupa korištenju i očuvanju vode. Naši brendovi se izravno bave ovim problemima i dijele svoje inovacije s cijelom industrijom.
Foto: Levi's
UPOTREBA MANJE KOLIČINE VODE
Korištenje manjih količina vode, jednog od najbitnijih resursa našeg planeta, jedna je od najvažnijih inovacija u proizvodnji trapera. Levi's je još 2011. predstavio Water<Less tehnologiju, njihovu glavnu inicijativu za maksimiziranje učinkovitosti vode. Samo od 2020. godine su kumulativno uštedjeli gotovo 13 milijardi litara vode. I Salsa jeans koristi Betterwash proces pranja za traperice koji omogućuje korištenje prosječno 58% manje vode. 2019. godine brend Lee je proslavio više od milijarde litara vode ušteđene tijekom procesa završne obrade trapera. Lansirao je svoj poznati Indigood™ Denim, prepoznatljivu kolekciju trapera koja eliminira vodu iz procesa bojenja trapera. Pepe jeans koristi WiserWash tehnologiju koja umjesto 16 litara troši samo jednu čašu vode za proizvodnju jednog para traperica!
Foto: Levi's
KOJIM TEHNIKAMA U PROIZVODNJI TRAPERA ŠTEDIMO VODU I ČUVAMO OKOLIŠ?
Foto: Salsa jeans - završna obrada traperica ozonom i laserom
KORIŠTENJE PRIHVATLJIVIJIH MATERIJALA
Od 2020. godine 83% Levi's pamuka dolazi iz održivijih izvora, uključujući Better cotton (BCI) pamuk, organski pamuk i reciklirani pamuk. I Mustang se, kao i ostali naši brendovi, pridružio Better Cotton incijativi u prosincu 2020. godine, najvećem svjetskom programu održivosti pamuka. Cilj mu je podržati zajednice pamuka uz zaštitu i obnovu okoliša. Better Cotton obučava poljoprivrednike diljem svijeta održivijim poljoprivrednim praksama. To uključuje održavanje kvalitete tla, smanjenje potrošnje vode i upotrebe štetnih kemikalija. Nizozemski brend Scotch & Soda se obvezao da će zamijeniti sav konvencionalni pamuk organskim, recikliranim pamučnim vlaknima iz pretvorbe ili regenerativne poljoprivrede do 2025. godine. Za njihove jakne postoji dodatni kriterij po kojem je glavno punjenje ili glavna podstava također izrađena od 100% odgovornog vlakna. Uzmimo za primjer i Salsa jeans brend koji nastoji koristiti što veću količinu recikliranih sirovina, tako da je 100% najlonskih dodataka u torbicama u kolekciji proljeće/ljeto 22' izrađeno od reciklirane plastike i 100% punjenja zimskih jakni u kolekciji jesen/zima 22/23' od reciklirane plastike (REPREVE).
NEKI OD ODRŽIVIH VLAKANA KOJE NAŠI BRENDOVI KORISTE U PROIZVODNJI:
Foto: Pepe jeans
PROMJENA POTROŠAČKIH NAVIKA
Odjeća, obuća i drugi tekstilni proizvodi doprinose onečišćenju voda, emisijama stakleničkih plinova i gomilanju otpada na odlagalištima. Brza moda, tj. stalna proizvodnja novih odjevnih predmeta po vrlo niskim cijenama, dovela je do velikog povećanja količine odjeće koja se proizvodi i baca. Kako bismo ovo spriječili moramo biti posvećeni stvaranju kvalitetne i održive odjeće. Jer kada kupujemo bolje, možemo nositi dulje što u konačnici znači manje otpada. Levi's je 2021. pokrenuo kampanju „Kupuj bolje, nosi duže“ koja potiče donošenje svjesnijih odluka o kupnji.
Dizajniranje odjeće za cirkularnost znači korištenje reciklirajućih i obnovljivih materijala koji se mogu ponovno izraditi te ograničava korištenje resursa u procesu proizvodnje. Važno je da i kao proizvođači i kao potrošači stremimo k boljim navikama, kupujemo kvalitetnu i ekološki održivu odjeću koja će trajati dulje i koju ćemo nositi dulje. A još jedan važan korak je da svoju odjeću ne bacamo nego ju poklonimo dalje ili recikliramo. I ono što uvijek savjetujemo kod održavanja trapera, a što pomaže i našoj planeti je, perite ga rjeđe, koristite hladno pranje i manje deterdženata, i sušite ga na zraku. Osim što će vaši omiljeni odjevni predmeti trajati dulje, čuvat ćete i naš okoliš.
ENERGETSKI UČINKOVITE TVORNICE
U očuvanju okoliša potrebno je biti i energetski učinkovitiji. Modernizacija proizvodnje topline, smanjenje upotrebe prirodnog plina, odabir LED rasvjete i ažuriranje HVAC sustava dokazuju da male promjene mogu imati veliki učinak. Kako bi postigli ugljičnu neutralnost, naši brendovi nastoje postati energetski učinkovitiji korištenjem učinkovitije opreme. Mnogi od njih koriste obnovljive izvore energije. Za primjer, Lee je dosegao oznaku bez otpada za sve distribucijske centre u svojem vlasništvu u Sjevernoj Americi. To znači da će najmanje 95% otpada iz tih postrojenja biti preusmjereno na odlagališta s recikliranjem, kompostiranjem i ponovnom uporabom. I napredak u tehnologiji virtualnog dizajna smanjio je broj generiranih fizičkih prototipova, a samim time i količinu potrošene vode, emisiju ugljika i nepotrebnog otpada.
REDIZAJN TRAPERICA
Mnogi brendovi pridružili su se projektu "The Jeans Redesign" Zaklade Ellen MacArthur, koji potiče prelazak na kružno gospodarstvo, odgovornije materijale i metode. Ova inicijativa mijenja pristup dizajnu te tako naši brendovi razvijaju visokokvalitetnu odjeću koja je manje štetna za planet, naše zajednice i ljude koji izrađuju ove proizvode. Kako bi riješila problem utjecaja na okoliš i Europska Unija želi ubrzati prelazak na kružno gospodarstvo. Europska komisija predstavila je u ožujku 2022. novu strategiju za borbu protiv brze mode, poticanje inovacija u sektoru za izradu tekstila koji će biti trajniji, popravljiviji, te će se moći reciklirati.
Cilj naših brendova je stvaranje boljih proizvoda koji zadovoljavaju sve veću potražnju potrošača za visokokvalitetnom odjećom koja dobro izgleda i pristaje te podržava naše vrijednosti društvenog i ekološkog utjecaja.